Moskva

Moskva

Moskva je hlavní město Ruské federace. Na celkové rozloze 1 085 km² žije přibližně 10,5 milionu obyvatel. Moskva se tak řadí k největším městům Evropy, jako je např. Londýn nebo Paříž. Je politickým a hospodářským střediskem celého Ruska. Sídlí zde všechna ministerstva, důležité státní úřady, významné obchodní společnosti a také patriarchát ruské pravoslavné církve. Mimo jiné je Moskva také centrem vzdělanosti a kultury – na jejím území se nachází asi 60 univerzit a množství dalších vysokých škol, kostelů, muzeí, galerií a divadel.

Moskva leží v evropské části Ruska, v kopcovité krajině mezi řekami Volhou a Okou, na řece Moskvě, přítoku Oky. Kolem města probíhá dálniční okruh dlouhý 109 km. Město se však v některých místech rozrůstá i za něj. Přibližně třetinu z celkové rozlohy Moskvy zaujímá zeleň – asi 100 parků a lesíků. Je tu také mnoho řek a kanálů a asi 500 rybníků. Kolem města se v délce asi 40 km rozkládají výletní lesíky s mnoha zábavními atrakcemi.

První písemná zmínka o Moskvě pochází již z roku 1147. Starobylému historickému centru vévodí světoznámý Kreml, soubor paláců a chrámů, srdce Moskvy a ohnisko politického dění celého Ruska. V roce 1990 byl Kreml spolu s Rudým náměstím zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.